Zmieniamy frustrację w innowację – O inwestycji w Sherlock Waste

Sharing is caring

Facebook
LinkedIn

Kochani!
Czas się oficjalnie pochwalić, chociaż mogliście natknąć się na te fantastyczne wieści już w ostatnich dniach w internecie. Otóż aplikacja, którą tworzyliśmy w Leanpassion od 2017 roku, pozyskała inwestorów na dalszy rozwój! W Sherlock Waste zainwestował Fundusz Pracuj Ventures oraz Shape VC. Dla nas to ogromna radość, że nasza ciężka praca została doceniona i szansa na to, że o Sherlock Waste, usłyszy każdy. 🙂

A poniżej możecie zobaczyć zdjęcie z dnia podpisania umowy inwestycyjnej z Pracuj Ventures.

Zostań detektywem w swojej firmie
W jednym z poprzednich wpisów wspominałem, że w badaniu satysfakcji z pracy przeprowadzonym przez Leanpassion w 2018 roku, na trzecim miejscu czynników, które wpływają na satysfakcję z pracy pracowników, jest możliwość zgłaszania i rozwiązywania problemów – 63% (raport do pobrania tutaj: https://www.leanpassion.com/badanie-satysfakcji-z-pracy-2018).

Wyżej jest tylko atrakcyjne wynagrodzenie (67%) oraz dobry lider i przyjazna atmosfera w pracy (64%). Odpowiedzią na tak dużą potrzebę poprawy jakości pracy w firmach, przy jednoczesnym budowaniu zaangażowania pracowników, jest właśnie aplikacja Sherlock Waste, która zamienia frustrację pracowników w innowacyjne rozwiązania. Jak? Zobaczcie sami.

Aplikacja przeznaczona jest dla pracowników firm w praktycznie każdej branży. Każdy pracownik może zgłaszać problemy i marnotrawstwa, z jakimi się spotyka w firmie. Oczywiście, przed wdrożeniem Sherlocka, wspólnie z klientem wybieramy, jakie jego zdaniem marnotrawstwa mają miejsce w organizacji i dzielimy je na odpowiednie kategorie. Dzięki czytelnemu interfejsowi i wykorzystaniu mechanizmów grywalizacji, platforma podnosi zaangażowanie zespołu. Każdy może zgłosić, co go w pracy denerwuje i co mu przeszkadza. Widząc taki wpis, pozostali pracownicy mogą zaznaczyć, że spotykają się z taką samą, frustrującą ich sytuacją. Dzięki temu tworzy się struktura priorytetowych i palących problemów do rozwiązania, które nie mogą pójść w niepamięć.

Dodatkowo każdy pracownik może zgłosić swój pomysł na rozwiązanie problemu. Managerowie i Zarząd, na podstawie raportów wiedzą, czym muszą zająć się w pierwszej kolejności. W rezultacie wykorzystanie narzędzia Sherlock Waste pozwala na sprawne zarządzanie problemami w organizacjach oraz poprawia procesy w firmach. Wszystko po to, by zmniejszać rotację pracowników, dzięki poprawie ich jakości pracy i zwiększeniu ich satysfakcji.

O samym Sherlock Waste oraz o case studies z ostatnich 2 lat opowiadał Bartosz Długokęcki, CEO Sherlock Waste, na ostatniej konferencji Strategia LEAN:

Frustracja sposobem na angażowanie pracowników we wspólne działanie
Sherlock na ten moment pojawił się w 30 firmach, 15 krajach na świecie. A liczba zgłoszeń sięga ponad 10 tysięcy. Dzięki analizie danych udało się wyodrębnić pięć głównych kategorii problemów, które najbardziej przeszkadzają Polakom w pracy. Są to:

– Nadmierna biurokracja* (26%)
– Szukanie i wyjaśnianie** (21%)
– Nieefektywne procesy i systemy*** (20%)
– Atmosfera i środowisko pracy (12%)
– Organizacja miejsca pracy (11%)

*rozumiana jako nadmierna liczba dokumentów, długi obieg dokumentacji
**szukanie i wyjaśnianie niepełnych lub nieprawidłowo przekazanych informacji od współpracowników czy przełożonego, by zrealizować powierzone zadanie
*** rozumiane jako błędy związane z nieprawidłowo funkcjonującą technologią (np. komputery, systemy) lub czynnościami, które trzeba wykonać dwa razy.

Nasz produkt powstał na bazie wielu lat naszych doświadczeń i zdobytej wiedzy, rozmów z klientami, pracownikami, różnych szczebli organizacji. Razem z Bartoszem Długokęckim (CEO Sherlock Waste) chcieliśmy dać w ten sposób ludziom poczucie wpływu, możliwość bycia wysłuchanym, a przede wszystkim udowodnić, że ciągłe doskonalenie jest możliwe jedynie przy udziale osób, które są tam, gdzie dzieje się proces. To oni najlepiej wiedzą, ile razy coś przerywa im pracę. Pamiętacie, jak wiele razy podkreślałem, że przeciętny pracownik napotyka ponad 100 problemów dziennie, które odrywają go od jego pracy, ile bezsensownych działań musi wykonać, które kosztują czas i pieniądze firmy. A tymczasem pracownicy są w stanie, na podstawie faktów a nie opinii, pokazać co nie działa w procesie. A przecież to wszystko wpływa na satysfakcję z pracy.

Według badań Gallupa tylko 15% ludzi na świecie i 14% w Polsce odczuwa satysfakcję z pracy, a według badań Leanpassion, NPS pracodawców wynosi -10, a spora część pracowników deklaruje, że odejdzie z pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie dziwcie się zatem proszę, że problem ten znalazł się na mojej liście wielkiej 5 patologii biznesowych. Dane mówią same za siebie. Sytuacja wymaga poprawy, a my mamy na to sposób.

Nie tylko nasze badania potwierdzają ten stan rzeczy. Według badań przeprowadzonych przez pracuj.pl, aż 63% przebadanych specjalistów zadeklarowało, że planują zmienić pracę. Maciej Noga, partner zarządzający w Pracuj Ventures, tak podsumowuje obecną sytuacje na rynku i powodu, dla których Pracuj Ventures zainwestowało w Sherlock Waste:

Biorąc pod uwagę, że w wielu branżach mamy rynek pracownika, niezwykle ważne jest, by firmy wyróżniały się na tle innych pracodawców nie tylko oferowanymi zarobkami. Zmianie powinna ulegać także komunikacja pracowników z działami HR i innymi komórkami organizacji. Kultura pracownicza może bazować na szczerych, merytorycznych opiniach, wspierając budowę spójnej polityki rozwoju pracowników. Sherlock Waste to narzędzie, które w istotny sposób wspiera firmy w prowadzeniu działań HR właśnie w takim modelu. (treść całego artykułu o inwestycji w Sherlock Waste możecie znaleźć TUTAJ)

Przyszłość Sherlock Waste
O tym, jak dokładnie działa nasza aplikacja i o kolejnym case study z klientem będziecie mogli posłuchać na V konferencji Strategia LEAN już 19 listopada 2019 w Warszawie, podczas kolejnego wystąpienia Bartosza Długokęckiego. Już teraz serdecznie Was zapraszam!

Jesteśmy już w trakcie prac nad nową wersją Sherlocka. Jak będzie wyglądała i co pojawi się w nowej odsłonie? Pozwólcie, że jeszcze przez moment pozostanie to tajemnicą. Obiecuję jednak, że dowiecie się o tym w bardzo bliskiej przyszłości.

Z tego miejsca dziękuję wszystkim naszym dotychczasowym klientom za wszystkie cenne uwagi i rady, dziękuję też zespołowi za cały wkład czasu i pracy w powstanie tak wartościowego produktu. 🙂

Trzymajcie za nas mocno kciuki!

A jeśli sami chcecie sprawdzić, jak w Waszych firmach sprawdziłby się Sherlock Waste, to gorąco zachęcam do kontaktu z nami!
Radek

Aby dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy, wypełnij poniższy formularz, a my w ciągu 48 godzin skontaktujemy się z Tobą

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.