Czego biznes może nauczyć się od świata sportu?

Sharing is caring

Facebook
LinkedIn

Kochani!
Do konferencji zostało już tylko 15 dni. Znajdujemy się w ferworze ostatnich przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia. Bilety już prawie wyprzedane, a to ogromnie nas cieszy (ostatnie sztuki dostępne na www.konferencja.leanpassion.pl). Dlatego, aby pozostać w kręgu konferencyjnej tematyki, dzisiaj opowiem Wam o Łukaszu Kruczku, i o tym czego się od niego nauczyłem. To jeden z naszych gości specjalnych i jeden z najlepszych liderów, jakich w życiu spotkałem!

Jak to robią najlepsi?
Łukasz Kruczek to znana postać w świecie sportu. Aktualnie trener polskiej kadry kobiet w skokach narciarskich. Reprezentant klasy mistrzowskiej, dwukrotny zdobywca tytułu Trener Roku w Polsce (2013, 2014), trener główny reprezentacji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2 złote medale Kamila Stocha), zdobywca wraz z drużyną pierwszego medalu Mistrzostw Świata w konkursie drużynowym. Pasjonat ciągłego doskonalenia.

Otóż, zapraszając Łukasza do wystąpienia podczas naszej konferencji, chciałem Wam pokazać, czego my – ludzie biznesu – możemy nauczyć się od najlepszych sportowych trenerów, jakie strategie, jakie eksperymenty, mogą przynosić fantastyczne rezultaty, a także jak wyciągać lekcje z porażek, które są nieuniknione zarówno w sporcie, jak i w biznesie.

Cofnijmy się więc na chwilę o kilka lat do jednej z moich pierwszych rozmów z Łukaszem Kruczkiem, która dała mi niesamowicie do myślenia. Było to podczas kręcenia filmów o sporcie i strategii lean.

Motywacja w sporcie, a motywacja w pracy

– Łukaszu, czy zdajesz sobie sprawę, ile osób w Polsce odczuwa satysfakcję z pracy?
– Nie mam pojęcia – odpowiada trener. Ale myślę, że jedynie połowa.
– 18% – oznajmiam. – Tak wynika z badań Instytutu Gallupa opublikowanych w 2015 roku.

Zapada cisza. Łukasz zalicza małą zwiechę. Musimy przerwać ujęcie.

– Co się stało? Zapomniałeś swoją kwestię? – pytamy.
– Nie, nie, zupełnie nic – odpowiada.
– To po prostu trochę smutne. Nie mogę w to uwierzyć.
– Ale to prawda – odpowiadam.
– U nas jest zupełnie odwrotnie. Czasami zdarza się, że ktoś gubi motywację podczas sezonu i trzeba go podnosić, ale nasz wynik jest bliski 100%. Może dlatego, że u mnie wszyscy wiedzą, o co gramy i jaką każdy z nas ma rolę.

Te słowa Łukasza utwierdziły mnie w przekonaniu, że dobry trener (lider) naucza ludzi, jak mają się uczyć!

Według Instytutu Gallupa, w 2018 roku, satysfakcja z pracy w Polsce spadła do 14%. A jeśli przypomnicie sobie nasze Ogólnopolskie Badania Satysfakcji z Pracy 2018, zobaczycie jak duży wpływ ma dobry lider na satysfakcję, motywację do pracy, chęć pozostania w firmie oraz NPS pracodawcy. Dlatego cały czas podkreślam, jak ważny jest dobór i trening odpowiednich ludzi na te stanowiska.

Te słowa Łukasza utwierdziły mnie w przekonaniu, że dobry trener (lider) naucza ludzi, jak mają się uczyć!

Według Instytutu Gallupa, w 2018 roku, satysfakcja z pracy w Polsce spadła do 14%. A jeśli przypomnicie sobie nasze Ogólnopolskie Badania Satysfakcji z Pracy 2018, zobaczycie jak duży wpływ ma dobry lider na satysfakcję, motywację do pracy, chęć pozostania w firmie oraz NPS pracodawcy. Dlatego cały czas podkreślam, jak ważny jest dobór i trening odpowiednich ludzi na te stanowiska.

Jak angażować ludzi i zespoły?
Pamiętacie, jak w poprzednich wpisach omawialiśmy jeden z elementów Leadership 734 – ZAANGAŻOWANIE, CZYLI 4 ETAPY ROZWOJU LUDZI I ZESPOŁÓW? Warunek docelowy dla tego elementu przywództwa brzmi: Każdy jest zaangażowany w realizację kontekstu biznesowego, zgodnie z rolą. Zastanówmy się więc, jak zaangażować wszystkich pracowników w realizację misji, wizji, wartości i celów strategicznych.

Czerpiąc inspirację ze sportu, ponieważ zespoły sportowe uważam za najbardziej efektywne, zdefiniowałem cztery kroki rozwoju ludzi i zespołów. To tu najlepiej widać, jak dokładnie określone są role zarówno na boisku (czy skoczni), jak i poza nim. Jak precyzyjnie dobrane są umiejętności wymagane, by grać owe role oraz jak detalicznie tworzony jest plan treningu dla wszystkich zawodników i całego zespołu w jednostce czasu. Nie ma mowy o improwizowaniu, nie w przypadku wygrywających zespołów.

Szczegóły, szczegóły, szczegóły. Kiedy swego czasu regularnie uczestniczyłem w treningach skoczków narciarskich, rzecz jasna jako widz, zawsze byłem pod wrażeniem koncentracji na szczegółach. Detale są doprecyzowane do takiego stopnia, że każdy z trenerów (4-6 osób) ma dokładnie określone miejsce, w którym powinien stać. W tym przypadku chodzi o to, by obserwować skoczka z dokładnie określonej dla każdego z trenerów perspektywy. Genialne, proste i efektywne.

To samo jest z usprawnianiem procesu i poprawianiem błędów. Skupienie się na jednej rzeczy w jednym czasie. Zaplanowanie eksperymentu, wykonanie skoku, sprawdzenie, czy zaplanowane działania poprawiły rezultaty i wyciągniecie wniosków, a następnie wdrożenie zmian, jeśli te przyniosły efekty. Jeśli nie, testujemy kolejne. Eksperymentujemy w GEMBA. Zawsze jednak, jedna rzecz na raz. Po prostu cykl PDCA (Plan – Do/Try – Check -Act). Skoki narciarskie to wspaniały sport, dlatego powinniście mu się uważnie przyjrzeć. Spróbujcie zainspirować się tymi doświadczeniami i iść do GEMBĘ obserwować ludzi i procesy, zapytać swoich pracowników, a potem wspólnie eksperymentować i doskonalić.

Selekcja
Na koniec jeszcze jedna inspiracja ze świata sportu. Selekcja. Selekcja w sporcie jest czymś naturalnym i spodziewanym. Bez dobrej selekcji i bez dobrych selekcjonerów, nie mielibyśmy drużyn, które zwyciężają. Przy czwartej patologii biznesowej – Ego Menedżerowie, też rozmawialiśmy o SELEKCJI, czyli najpierw KTO, później CO. Wspominałem wtedy o cechach serca i atrybutach umysłu, które powinien mieć każdy lider. Dla przypomnienia spójrzcie na rysunek poniżej.

Łukasz Kruczek jest dla mnie wzorem w obu kwestiach. Genialny człowiek, doskonały trener, wspaniały lider.

Te kilka treningów, które miałem okazję obserwować bezpośrednio na skoczni, niezliczone dyskusje oraz porównania sportu do biznesu wniosły dużą wartość do mojego rozwoju. Dlatego gorąco Was zachęcam do wysłuchania prelekcji Łukasza Kruczka, który na scenie wystąpi razem z Maciejem Molczykiem (Leanpassion) na V konferencji Strategia LEAN już 19.11.2019 r.! Gwarantuje, że po tym wystąpieniu doskonalenie stanie się i Waszą pasją!

Do zobaczenia!
Radek

fot. prywatne materiały Łukasza Kruczka

Aby dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy, wypełnij poniższy formularz, a my w ciągu 48 godzin skontaktujemy się z Tobą

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.