5 poziomów przywództwa według J. Maxwella

Sharing is caring

Facebook
LinkedIn

Drodzy Czytelnicy!
Długi weekend dobiegł końca, wakacje też powoli się kończą. To idealny moment, żeby wygospodarować dłuższą chwilę na refleksję. Dlatego dzisiaj zapraszam Was do lektury nieco innego wpisu niż zazwyczaj. 🙂

Przywództwo według najlepszych
Temat przywództwa pojawił się w poprzednich wpisach już kilka razy. Wiecie dobrze, że jest to dla mnie niezwykle ważne, by każdy lider wiedział, jaka jest różnica między przywództwem a zarządzaniem, którą świetnie wyjaśnił niegdyś Kotter. Dla przypomnienia: Przywództwo to prowadzenie firmy w przyszłość, a zarządzanie to zajmowanie się nią na co dzień.

Kiedy rozważaliśmy na temat selekcji, czyli wyboru dobrego lidera, opowiadałem Wam również o pięciu poziomach przywództwa według Collinsa. To wyznaczenie poziomu przywództwa lidera na podstawie jego cech. Żeby je sobie odświeżyć, spójrzcie na grafikę poniżej.

Collins za najskuteczniejszych liderów uznaje tych, którzy charakteryzują się sprzecznymi cechami: siłą woli i determinacją, a równocześnie osobistą skromnością. Osiągnięcie piątego poziomu przywództwa, zdaniem Collinsa, jest paradoksalne. Dlaczego? Paradoksem jest przecież połączenie siły, determinacji i pewności siebie z pokorą i skromnością. To cechy zdecydowanie przeciwstawne.

Jim C. Collins i John P. Kotter to dwóch z moich czterech dużych autorytetów w dziedzinie przywództwa. Pozostali to Simon Sinek oraz John Maxwell, który jest na samej górze mojej listy. Maxwell do tematu przywództwa podchodzi jeszcze inaczej. Jak?

Oceń, jakim liderem jesteś
Maxwell opracował 5 poziomów przywództwa (grafika poniżej), które opisał w sposób niezwykle prosty. Dodatkowo, świetnie motywują one liderów do wprowadzania zmian w swojej organizacji oraz do własnego rozwoju. Dzięki takiemu podejściu liderzy są w stanie w sposób świadomy ocenić, na jakim poziomie przywództwa się znajdują. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu podejmiecie to wyzwanie i rzetelnie ocenicie, na jakim poziomie przywództwa właśnie się znajdujecie, Drodzy Liderzy. 🙂

A jeśli jesteście bardziej odważni, to zaproście do tego zadania swoich pracowników. Wytłumaczcie im, na czym polega pięć poziomów przywództwa według Maxwella i zapytajcie, na którym poziomie, ich zdaniem, jesteście. Oczywiście zachęcam do przeprowadzenia tego badania incognito.

Poziomy przywództwa według Maxwella
A teraz przybliżmy sobie poszczególne poziomy.

Stanowisko – ludzie podążają za liderem, ponieważ nie mają wyjścia. On natomiast wykorzystuje swoją pozycję, wskazując im, co mają robić. W tym przypadku lider to szef, który na każdym kroku podkreśla, że jest szefem. Nie ma w tym jednak nic złego. Każdy z nas kiedyś na tym poziomie był i od tego zaczynał jako młody, niedoświadczony lider. Poziom pierwszy jest dobrym punktem wyjścia do zdobycia doświadczenia i zrozumienia, czym jest przywództwo.
Przyzwolenie – pracownicy zgadzają się na to, by wybrana do tego zadania osoba była ich liderem. Darzą go sympatią i zaufaniem, zwykle zgadzają się z jego decyzjami, podążają za nim. To częsta sytuacja, kiedy liderem zostaje członek danego zespołu, który nie do końca potrafi odnaleźć się w sytuacji, że jest bezpośrednim przełożonym swoich kolegów. Przekroczeniem pewnych granic na tym poziomie przywództwa jest fakt, że lider ciągle, wybaczcie wyrażenie, podlizuje się swoim pracownikom, bo chce, by go lubili. Niestety problem pojawia się w momencie kryzysowej sytuacji w firmie, na którą trzeba stanowczo zareagować.
Produktywność – ten poziom przywództwa oznacza, że lider, jest na tyle skuteczny w organizacji pracy swoich podwładnych, że doprowadza do realizacji wyznaczonych celów. Zespół wygrywa, a ludzie podążają za liderem, ponieważ jest skuteczny.
Rozwój pracowników – mamy tu do czynienia z liderem, którego nazywamy deweloperem, a to oznacza, że świadomie, np. w oparciu o matryce kompetencji, rozwija swoich pracowników. Ludzie go lubią, jest skuteczny, potrafi zorganizować zespół do rozwiązywania problemów i realizacji celów, a w dodatku w sposób świadomy, pracuje nad mocnymi i słabymi stronami swoich pracowników po to, by ich rozwijać.
Szczyt autorytetu – Maxwell dość enigmatycznie omawia ten poziom przywództwa. Chodzi w nim przede wszystkim o to, że pracownicy postrzegają lidera jako najlepszego przywódcę, z którym mieli kiedykolwiek do czynienia. Jak dla mnie piąty poziom przywództwa osiąga taki lider, który potrafi stworzyć wielką firmę, która ma świetne wyniki i jednocześnie szczęśliwych pracowników. To taki lider, który potrafi osiągnąć paradoks – ma ponadprzeciętne wyniki jako lider swojego zespołu, a jednocześnie ludzie w jego zespole uwielbiają swoją pracę i nie mogą doczekać się poniedziałków.

Dobry lider to świadomy lider
Skoro wiemy już, na czym polegają poszczególne poziomy przywództwa, zachęcam Was, poświęćcie chwilę i oceńcie się w skali od 1 do 5. Jakim liderem jesteście dzisiaj na każdym z tych poziomów? I na jakim poziomie przywództwa obecnie się znajdujecie? Porównajcie własną ocenę ze zdaniem Waszych pracowników. Dzięki temu przekonacie się, nad czym musicie jeszcze popracować, by przejść na kolejny poziom przywództwa.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zostawcie je w komentarzu. 🙂
Radek

PS Zachęcam Was też gorąco do posłuchania niezwykle ciekawych podcastów Maxwella.

Aby dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy, wypełnij poniższy formularz, a my w ciągu 48 godzin skontaktujemy się z Tobą

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.